Mistrzostwa Europy we Wrocławiu

Już niedługo we Wrocławiu odbędą się Mistrzostwa Europy w Układaniu Kostki Rubika!

Miejscem zawodów w dniach 12-14 października będzie Wielofunkcyjna Hala Sportowa wrocławskiego AWF przy ulicy Paderewskiego 35.

venue

To piąte tego typu zawody zrealizowane wcześniej w Amsterdamie (2004), Paryżu (2006), Bilbao (2008) i Budapeszcie (2010). Stanowią one ukoronowanie wieloletniej obecności Polskich zawodników na oficjalnych międzynarodowych i polskich mistrzostwach, gdzie na przestrzeni lat pobijali oni w różnych konkurencjach aż 115 razy unikalne rekordy Europy oraz Świata.champions

We Wrocławiu będziemy gościć około 300 zawodników z 26 europejskich krajów, wśród których jest kilkudziesięciu Mistrzów Świata i Europy. Spory odsetek z nich to wielokrotnie utytułowani zawodnicy z Polski. Wymienić tu należy między innymi:

  • aktualnego Mistrza Świata Michała Pleskowicza z Polski, który wygrał zawody w Bangkoku uzyskując w finale 3x3x3 niesamowitą średnią 8.65 sekundy!
  • specjalistę od większych kostek (od 4x4x4 po 7x7x7) Michała Halczuka
  • oraz rekordzistę świata w układaniu największej liczby kostek bez patrzenia (tzw. multiblindfoldzie) Marcina Kowalczyka.

Zobaczcie ich w akcji!

Obecnych będzie też wiele osób niezwykle zasłużonych w rozwoju rubikowych dyscyplin nie tylko w kraju, ale i na świecie.

Cieszy coraz większy udział zawodniczek w tego typu zawodach (aktualnie zarejestrowało się ich ok. 30).

Stan na 24 września (aktualnie: 293 i rejestracja w toku)

Zawodnicy będą rywalizować w 19 oficjalnych konkurencjach, w tym w układaniu kostki Rubika w rozmiarach od 2x2x2 do 7x7x7, układaniu jedną ręką, układaniu stopami, piramidzie, najkrótszym rozwiązaniu, megaminxie, squarze, Rubik’s magicu, Rubik’s Clocku, a także w dość widowiskowym zapamiętywaniu i układaniu kostki Rubika bez patrzenia.

Większość aktualnych rekordów świata to rezultaty osiągnięte na imprezach w ciągu ostatnich 20 miesięcy, co daje dużą nadzieję, że możemy być świadkami nowych rekordów również i we Wrocławiu!records

Aktualne rekordy świata z 3.09 2012. Który zostanie pobity na Euro 2012?

Lista rekordów jest dostępna na stronie World Cube Association. Sprawdźcie sami jak na ich tle wypadają Polacy. O ich osiągnięciach (do 2009 roku) można przeczytać też tutaj.

Kostka Rubika to wciąż bardzo popularny symbol w dziełach obecnej kultury. W ostatnich latach kostka Rubika na nowo przeżywa swoją świetność; dowodem na to jest ciągła wysoka frekwencja na licznych mistrzostwach, które przyciągają zarówno najszybszych speedcuberów jak i zwykłych ludzi kierowanych ciekawością i spragnionych sportowej rywalizacji na najwyższym poziomie.

Oczekiwane przez wszystkich zawody z uwagą będą śledzone przez całą ogólnoświatową społeczność speedcubingową. Rywalizacja najlepszych zawodników naszego kontynentu będzie na pewno źródłem niesamowitych emocji i zaowocuje dużą liczbą nowych rekordów osobistych, danego kraju, kontynentu, a może i świata.

Będą to największe mistrzostwa Europy z dotychczasowych. Co ciekawe, tylko mistrzostwa świata z 2009 roku w Niemczech miały większą większą liczbę zawodników niż Euro 2012 we Wrocławiu (i to tylko o ok. 20-30 zawodników!).

  • Wstęp na cały dzień kosztuje 5 zł (za darmo w przypadku dzieci do lat 6).
  • Sprawdź szczegółowy harmonogram zawodów!
  • Wyniki online oraz fotorelacja będą dostępne w dniu zawodów!

Zapraszamy wszystkich do śledzenia najnowszych informacji na facebooku pod adresem: http://www.facebook.com/eurocube2012  (+like)

Organizatorzy: Marek Kurcyus, Remigiusz Durka, Stefan Łapicki

Sponsorami są: firma Seven Towns (www.seventowns.com/) mająca prawa do znaku towarowego kostki Rubika oraz G3 (www.g3poland.com).

Partnerami są: World Cube Association, Damwid, Polskie Stowarzyszenie Speedcubingu, AWF we Wrocławiu

Napisał Remigiusz Durka 26.09.2012

Comments are closed.