Rubik's Cube 3x3x3 weekly results (for each round)

Weekly overall results | Weekly results by round


DNF
=
Did not finish
NA
=
Not attempted


Results for each round for week starting 30, 2004 contest

No entries
Results for each round for week starting May 23, 2004 contest

No entries
Results for each round for week starting May 16, 2004

Division II
Time includes solving phase only

Round 1
L ' U D L2 U F L ' D ' B R D2 U2 L ' B U2 D ' B ' D2 B2 U2 D2 R L B ' D2
RankNameCountryTime
1
Michael AtkinsonUSA
8:21

Round 2
U2 D2 F R2 L F D U L ' F2 D2 L2 R ' F L ' D U ' R ' D ' L D ' B U2 L2 U '
RankNameCountryTime
-
Michael AtkinsonUSA
NA

Round 3
L B F L F2 B R2 L F2 L R F B D2 L2 U2 R ' F2 B ' D ' B ' U L ' B2 U
RankNameCountryTime
-
Michael AtkinsonUSA
NA



Results for each round for week starting May 9, 2004

Division I
Time includes memorizing and solving

Round 1
B ' U D2 B L D2 R2 L F D2 L ' R F ' U ' D2 B L F2 L F U2 L2 U2 B ' L '
RankNameCountryTime
1
Dave OrserUSA
2:15
2
Masayuki AkimotoJapan
3:25
3
Ian WinokurUSA
11:20

Round 2
F U2 R2 F ' R2 B2 L D ' L ' B2 L2 F D2 B D ' F2 D ' L R ' B L ' F ' R2 U ' R2
RankNameCountryTime
1
Dave OrserUSA
2:27
2
Ian WinokurUSA
14:11
-
Masayuki AkimotoJapan
DNF

Round 3
R D U R2 B U2 D ' F R2 D2 U2 B2 R ' B2 U D L2 R F D2 F B ' D ' F ' L '
RankNameCountryTime
1
Ian WinokurUSA
8:36
-
Masayuki AkimotoJapan
DNF
-
Dave OrserUSA
DNF


Open Division

Rubik's 2x2x2 cube
NameCountryTrial 1Trial 2Trial 3
Stefan PochmannGermany
4:05.99
6:19.86
5:28.25


Cup Stacking Cycle
see www.speedstacks.com
NameCountryTrial 1Trial 2Trial 3
Stefan PochmannGermany
37.14
34.93
32.47


Rubik's Clock
NameCountryTrial 1Trial 2Trial 3
Stefan PochmannGermany
3:46.76
DNF
3:44.44


Rubik's Magic 4x2
NameCountryTrial 1Trial 2Trial 3
Stefan PochmannGermany
2.97
1.88
2.46


Rubik's Master Magic 6x2
NameCountryTrial 1Trial 2Trial 3
Stefan PochmannGermany
8.29
7.17
7.79



Results for each round for week starting May 2, 2004

Division I
Time includes memorizing and solving

Round 1
B2 D ' U ' L U R2 B2 R ' L2 F L2 R B ' R ' F2 U B ' R B ' D ' R ' F2 L U ' B2
RankNameCountryTime
1
Dave OrserUSA
2:16
-
Masayuki AkimotoJapan
DNF
-
Stefan PochmannGermany
DNF
-
Chris HardwickUSA
DNF

Round 2
L2 B2 F2 U B ' L ' U ' D F U R ' B F ' D ' R L2 F U ' L ' U ' L2 F ' D ' B ' L
RankNameCountryTime
1
Dave OrserUSA
2:26
2
Masayuki AkimotoJapan
7:25
-
Chris HardwickUSA
DNF
-
Stefan PochmannGermany
NA

Round 3
U ' L F2 D2 L D ' B2 D2 U L R2 F L U D ' R ' F D U2 R ' F ' L2 R B2 U2
RankNameCountryTime
1
Chris HardwickUSA
5:58
-
Dave OrserUSA
DNF
-
Masayuki AkimotoJapan
DNF
-
Stefan PochmannGermany
NA


Open Division

Cup Stacking Cycle
see www.speedstacks.com
NameCountryTrial 1Trial 2Trial 3
Stefan PochmannGermany
35.21
55.67
48.43


Rubik's Clock
NameCountryTrial 1Trial 2
Stefan PochmannGermany
DNF
4:46.02


Rubik's Magic 4x2
NameCountryTrial 1Trial 2Trial 3
Stefan PochmannGermany
2.11
2.06
2.10


Rubik's 4x4x4 supercube
NameCountryTrial 1
Chris HardwickUSA
DNF



Results for each round for week starting Apr. 25, 2004

Division I
Time includes memorizing and solving

Round 1
R U R L ' F R2 U ' B D F2 U R ' U D2 B D2 L2 F2 B2 R ' L ' U ' B2 R2 U2
RankNameCountryTime
-
Chris HardwickUSA
DNF

Round 2
B2 U2 D B2 U2 R2 D2 B R L U ' B ' D2 B ' D2 U2 R ' L B2 R2 F L U2 R D '
RankNameCountryTime
-
Chris HardwickUSA
DNF

Round 3
L R ' F ' R ' F U ' D2 F ' R2 B R2 B L2 R B ' D2 F D B2 D ' F ' L ' R ' F2 L
RankNameCountryTime
1
Chris HardwickUSA
7:15



Results for each round for week starting Apr. 18, 2004

Division I
Time includes memorizing and solving

Round 1
R U R L ' F R2 U ' B D F2 U R ' U D2 B D2 L2 F2 B2 R ' L ' U ' B2 R2 U2
RankNameCountryTime
1
Chris HardwickUSA
5:22
-
Ian WinokurUSA
DNF
-
Shotaro MakisumiJapan
DNF

Round 2
B2 U2 D B2 U2 R2 D2 B R L U ' B ' D2 B ' D2 U2 R ' L B2 R2 F L U2 R D '
RankNameCountryTime
1
Shotaro MakisumiJapan
3:18
2
Chris HardwickUSA
10:56
-
Ian WinokurUSA
DNF

Round 3
L R ' F ' R ' F U ' D2 F ' R2 B R2 B L2 R B ' D2 F D B2 D ' F ' L ' R ' F2 L
RankNameCountryTime
1
Shotaro MakisumiJapan
2:23
2
Chris HardwickUSA
5:43
3
Ian WinokurUSA
20:59
Division II
Time includes solving phase only

Round 1
D ' B ' F2 R ' U ' B ' D U ' B ' F ' R2 B ' R D L2 D R2 U2 L ' U2 B2 F2 L ' U ' F
RankNameCountryTime
1
Shotaro MakisumiJapan
1:39.16

Round 2
B F ' U2 F R ' L2 B2 L ' F L ' R ' F2 U ' F B ' R2 L2 U B2 D ' F L ' D2 B ' R
RankNameCountryTime
1
Shotaro MakisumiJapan
1:14.78

Round 3
U ' B F2 D ' L2 F D ' F ' U L2 U2 R D ' F U2 D ' R U2 R2 L ' D ' U2 L2 F D '
RankNameCountryTime
1
Shotaro MakisumiJapan
1:45.14


Open Division

Cup Stacking Cycle
see www.speedstacks.com
NameCountryTrial 1Trial 2Trial 3
Chris HardwickUSA
22.91
22.88
1:03.64



Results for each round for week starting Apr. 11, 2004

Division I
Time includes memorizing and solving

Round 1
R2 U F R U ' B2 L U ' R ' L D B2 F U ' D R2 L D2 B ' R D2 L F2 B ' R
RankNameCountryTime
1
Simon WesleySweden
4:05
2
Marcus StuhrUSA
5:23
3
Chris HardwickUSA
7:54

Round 2
L ' U ' B2 U R2 L2 F R ' U R2 U ' D2 F2 R L ' U R2 D B L R ' B D R2 B2
RankNameCountryTime
1
Chris HardwickUSA
14:04
-
Simon WesleySweden
DNF
-
Marcus StuhrUSA
DNF

Round 3
R ' B F R2 D U2 F ' D ' U2 B2 L2 D R D2 F U B ' D R ' F ' L B2 R F2 L2
RankNameCountryTime
1
Simon WesleySweden
4:26
2
Marcus StuhrUSA
6:04
-
Chris HardwickUSA
DNF



Results for each round for week starting Apr. 4, 2004

Division I
Time includes memorizing and solving

Round 1
U2 R U ' D2 B ' F2 D2 L2 B F ' U ' B2 R F U F D F2 L ' D ' L F2 B ' R2 L '
RankNameCountryTime
1
Masayuki AkimotoJapan
6:11
-
Etienne JonesSouth Africa
DNF

Round 2
B L ' R2 F U2 D R U ' B ' U ' R2 U B R L D ' F ' U D ' F ' R ' L2 U2 B ' U '
RankNameCountryTime
-
Etienne JonesSouth Africa
DNF
-
Masayuki AkimotoJapan
DNF

Round 3
U B ' L2 D ' U ' B2 D2 B2 D B ' D ' U B2 F2 L ' R B ' U ' F2 L2 D ' R ' F2 D2 F
RankNameCountryTime
1
Etienne JonesSouth Africa
5:38
-
Masayuki AkimotoJapan
DNF



Results for each round for week starting Mar. 28, 2004

Division I
Time includes memorizing and solving

Round 1
F2 R ' F D2 R L F ' L ' D ' B2 L ' B L ' B F D U L2 B D B F ' U ' R2 B '
RankNameCountryTime
1
Masayuki AkimotoJapan
6:06
-
Chris HardwickUSA
DNF

Round 2
R ' L D2 F ' L2 D2 L2 D F L2 D U B ' F ' L D2 L D2 F D ' U R2 D ' B F '
RankNameCountryTime
1
Masayuki AkimotoJapan
7:30
-
Chris HardwickUSA
DNF

Round 3
U2 L ' F2 D2 F ' L ' U ' B ' L2 R2 F L2 U2 L2 D2 B2 U F ' U ' L U ' D2 R F U '
RankNameCountryTime
1
Chris HardwickUSA
7:28
-
Masayuki AkimotoJapan
DNF



Results for each round for week starting Mar. 21, 2004

Division I
Time includes memorizing and solving

Round 1
L B2 U L D ' B2 R2 L2 B2 F2 L B2 U D2 L F ' D2 B L ' D2 R L ' U2 F ' R '
RankNameCountryTime
1
Daniel HayesUSA
9:40

Round 2
R L2 D ' F R ' U F U B U2 D ' F2 R2 D B ' L ' B ' F ' R L ' B R ' F ' R U '
RankNameCountryTime
-
Daniel HayesUSA
DNF

Round 3
U2 L ' F2 D2 F ' L ' U ' B ' L2 R2 F L2 U2 L2 D2 B2 U F ' U ' L U ' D2 R F U '
RankNameCountryTime
1
Daniel HayesUSA
12:20



Results for each round for week starting Mar. 14, 2004

Division I
Time includes memorizing and solving

Round 1
R ' U ' L2 R ' U2 D ' B L ' B2 U2 F2 L ' U R2 D ' U2 B2 R ' L ' F2 L2 F ' L ' F2 U '
RankNameCountryTime
1
Marcus StuhrUSA
8:43

Round 2
D2 U ' B2 R L2 B D2 U2 R ' D R F2 B2 L F2 B2 U2 F ' L D B ' U ' L2 D2 L2
RankNameCountryTime
1
Marcus StuhrUSA
7:23

Round 3
L2 B ' L ' F ' D ' B2 L2 F U2 F ' R2 B ' U2 L U2 B ' U ' B ' R2 U2 D2 B ' F2 U L '
RankNameCountryTime
1
Marcus StuhrUSA
5:22
Division II
Time includes solving phase only

Round 1
U2 L D2 B2 L2 R2 U ' L2 B U ' R2 U B2 U2 L ' D ' U2 F2 D ' B ' L2 R ' U ' D ' F
RankNameCountryTime
1
Marcus StuhrUSA
2:32.00

Round 2
L D R ' B U2 L B2 U R ' L2 F2 L R ' U R2 U R ' U2 B F U ' D2 B ' U2 D2
RankNameCountryTime
1
Marcus StuhrUSA
1:45.00

Round 3
F ' B ' L D2 R D L ' F R2 B ' D2 B R2 F ' L ' U2 F R L ' B L F2 B U2 B2
RankNameCountryTime
-
Marcus StuhrUSA
1:56.00


Open Division

Rubik's 5x5x5 Professor Cube
Time includes memorization and solving
NameCountryTime
Marcus StuhrUSA
1 hour 23 minutes



Results for each round for week starting Mar. 7, 2004

Division I
Time includes memorizing and solving

Round 1
L2 B2 U2 L ' B F2 R L U F L2 R B2 L2 R U ' B ' L2 U B ' F ' L ' D F L '
RankNameCountryTime
1
Dave OrserUSA
3:29
2
Marcus StuhrUSA
8:23
3
Stefan PochmannGermany
23:42
-
Chris HardwickUSA
DNF

Round 2
F2 L B ' R ' D R D ' L2 F L ' B2 U2 L B F2 L ' U B ' U2 B2 L ' D2 F B L2
RankNameCountryTime
1
Marcus StuhrUSA
6:45
2
Chris HardwickUSA
11:44
3
Stefan PochmannGermany
11:57
-
Dave OrserUSA
DNF

Round 3
L F L ' R B2 L2 D L2 D F2 L B2 F L2 R ' F R ' U R ' D U R U ' L R '
RankNameCountryTime
1
Marcus StuhrUSA
10:24
-
Dave OrserUSA
DNF
-
Chris HardwickUSA
DNF
-
Stefan PochmannGermany
NA
Division II
Time includes solving phase only

Round 1
U B ' D R ' U2 B2 D ' U2 L ' R2 B ' D2 U2 F2 D F U2 B2 D2 R D2 B D ' F U2
RankNameCountryTime
1
Marcus StuhrUSA
1:12.00

Round 2
U ' F ' L F2 U2 F ' L2 F2 L ' F2 R2 U B D2 B L D ' U2 L F2 B2 R L2 B F2
RankNameCountryTime
-
Marcus StuhrUSA
NA

Round 3
B2 F ' D2 R ' L D R L F ' U ' D B ' R2 U ' L R ' B L2 D U L2 B ' U2 B D
RankNameCountryTime
-
Marcus StuhrUSA
NA


Open Division

Cup Stacking Cycle
see www.speedstacks.com
NameCountryTrial 1Trial 2Trial 3
Stefan PochmannGermany
DNF
1:21.76
1:14.76



Results for each round for week starting Feb. 29, 2004

Division I
Time includes memorizing and solving

Round 1
F ' L2 F ' U2 D R D U ' L ' B ' F2 L2 U2 L2 B2 F2 R2 U2 D2 L2 U2 L2 F2 U D '
RankNameCountryTime
1
Chris HardwickUSA
8:41
2
Marcus StuhrUSA
12:11
3
Rob ButlerCanada
16:34
-
Dave OrserUSA
DNF
-
Jim MittanUSA
DNF

Round 2
L ' D B L R F2 B R L2 F2 U B D R2 B U ' D ' F ' D ' F2 D R F ' L ' D2
RankNameCountryTime
1
Dave OrserUSA
3:27
2
Jim MittanUSA
6:49
3
Marcus StuhrUSA
9:23
4
Chris HardwickUSA
10:32
-
Rob ButlerCanada
DNF

Round 3
R U2 D2 B ' R ' D ' L ' D ' F ' L ' F2 U ' F ' U ' D ' L2 U2 L2 R ' D2 U B ' U ' R ' B '
RankNameCountryTime
1
Chris HardwickUSA
7:27
2
Marcus StuhrUSA
8:12
-
Dave OrserUSA
DNF
-
Rob ButlerCanada
DNF
-
Jim MittanUSA
DNF
Division II
Time includes solving phase only

Round 1
F2 L2 F ' D2 L ' B ' F2 D ' U2 F ' D L2 B U D2 F2 U ' D2 L F ' U ' L2 R2 F ' L '
RankNameCountryTime
1
Jim MittanUSA
1:15.47

Round 2
F L F U F R2 B ' F ' L ' D2 R2 B U ' L ' U ' B L U ' B ' L U2 B R L B '
RankNameCountryTime
-
Jim MittanUSA
NA

Round 3
R ' B U ' F ' U F2 B ' L ' B ' L2 B ' F D L2 B2 L B2 F2 L ' F2 B2 L ' R ' D
RankNameCountryTime
-
Jim MittanUSA
NA


Open Division

Megaminx
NameCountryTime
Stefan PochmannGermany
5 hours 13 minutes


3 Rubik's 3x3x3 cubes
NameCountryTime
Dave OrserUSA
19 minutes 12 seconds


Rubik's Magic 4x2
NameCountryTime
Jon MorrisUSA
2.53 seconds


Rubik's 3x3x3 super cube
NameCountryTrial 1Trial 2Trial 3
Chris HardwickUSA
DNF
DNF
DNF



Results for each round for week starting Feb. 22, 2004

Division I
Time includes memorizing and solving

Round 1
F ' D L ' R2 F R ' D R2 F ' L F ' R ' L2 B2 U L ' R2 B ' L B2 R F B U L
RankNameCountryTime
1
Shotaro "Macky" MakisumiJapan
3:35
2
Stefan PochmannGermany
16:12
-
Chris HardwickUSA
DNF
-
Rob ButlerCanada
DNF

Round 2
B2 R D ' B ' F2 U ' B ' U R2 L2 B2 D2 L ' U L2 B2 R ' D ' B ' U F2 U L F L2
RankNameCountryTime
1
Shotaro "Macky" MakisumiJapan
2:33
2
Rob ButlerCanada
12:36
3
Chris HardwickUSA
13:14
-
Stefan PochmannGermany
NA

Round 3
B R ' D L D ' L2 B ' U ' B ' R ' U ' F2 U2 F2 U2 R B ' R2 D ' R U B ' L U L
RankNameCountryTime
1
Shotaro "Macky" MakisumiJapan
2:51
2
Chris HardwickUSA
13:54
-
Rob ButlerCanada
DNF
-
Stefan PochmannGermany
NA
Division II
Time includes solving phase only

Round 1
F ' D L ' R2 F R ' D R2 F ' L F ' R ' L2 B2 U L ' R2 B ' L B2 R F B U L
RankNameCountryTime
1
Daniel HayesUSA
6:49.17

Round 2
B2 R D ' B ' F2 U ' B ' U R2 L2 B2 D2 L ' U L2 B2 R ' D ' B ' U F2 U L F L2
RankNameCountryTime
-
Daniel HayesUSA
DNF

Round 3
B R ' D L D ' L2 B ' U ' B ' R ' U ' F2 U2 F2 U2 R B ' R2 D ' R U B ' L U L
RankNameCountryTime
-
Daniel HayesUSA
NA


Open Division

Rubik's 3x3x3 super cube
NameCountryTrial 1Trial 2Trial 3
Chris HardwickUSA
DNF
DNF
25:40


Weekly overall results | Weekly results by round

Go back